A hatóságok hiába próbálnak akadályokat gördíteni a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által október 27-re meghirdetett Székelyek Nagy Menetelése útjába: a nagyszabású rendezvényt mindenképp megtartják.
Ezt szögezték le az október 27-i akción résztvevő nagyobb szervezetek képviselői. Az egységes és autonóm Székelyföld követelésének képviseletére kezdeményezett október végi felvonulás szervezői a múlt héten közölték, hogy az Országutak és Autópályák Országos Társasága egy miniszteri rendeletre hivatkozva 28 ezer euró útdíj befizetéséhez köti a 45 kilométeres tiltakozó felvonulás engedélyezését. A hatóság egy kulturális és sportrendezvények engedélyeztetését szabályzó rendeletre hivatkozva próbál díjat fizettetni a szervezőkkel. A szervezők még augusztusban iktatták a rendőrségen és a csendőrségen az október 27-re tervezett rendezvény lebonyolítására vonatkozó kérelmet, az útvonalon található valamennyi önkormányzatnál bejelentették azt, és csak tudomásulvételre küldték az országos rendfenntartó szervekhez, valamint az országutakat felügyelő hatósághoz.
“A fejükre is állhatnak!”
A Székelyek Nagy Menetelésére akkor is sor kerül október 27-én ha egybanisokkal kell fizetni a 28 ezer eurót, ez az összeg a
marosvásárhelyi példából kiindulva fél nap alatt összegyűlne – szögezte le a Krónikának Kovács Péter. Az RMDSZ főtitkára nevetségesnek nevezte, hogy a hatóságok ilyen akadályokat próbálnak gördíteni a szabad véleménynyilvánítás útjába. “Az Országutak és Autópályák Országos Társasága inkább autópályákat kellene építessen, az infrastruktúrát fejlessze, mintsem kötekedjen. Az én álláspontom az, hogy mindegy milyen újdonságokkal rukkolnak még elő, mit találnak még ki a következő napokban, senkit nem tudnak megakadályozni abban, hogy október 27-én, vasárnap a templomi szertartásokat követően a 45 kilométeres menetoszlop Bereck és Kökös között létrejöjjön” – fogalmazott Kovács Péter.
Hivatali packázással próbálkoznak
Apró hivatali packázás az Országutak és Autópályák Országos Társaságának próbálkozása, hogy elbátortalanítsák a szervezőket és a résztvevőket – nyilatkozta a téma kapcsán Toró T. Tibor. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke elmondta, korábban egy vasúti céggel tárgyaltak, hogy Marosvásárhelyről indítsanak különvonatot Sepsiszentgyörgyre a Székelyek Nagy Menetelésére, ám az árajánlatban a vállalkozó hatalmas árat szabott meg, melynek egyértelműen az volt a célja, hogy meghiúsítsák a tervet. A néppárt így a különvonatról lemondott, de a mozgósításban továbbra is szerepet vállal. “Az állami hatóságok nem fogják tudni megakadályozni a Székelyek Nagy Menetelését, ez esetleg nagy erőszakkal sikerülhetne, de egy alkotmányos jogállamban ez nagyobb kárt okozna a hatóságoknak, mint a menetelés maga” – véli Toró T. Tibor. Elmondta továbbá, a néppárt az SZNT-vel egyeztetve minden ráosztott feladatot elvégez, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendezvényen minél többen vegyenek részt.
Az útdíjat nem fizetik ki
Gazda Zoltán, az SZNT sepsiszéki elnöke – a hivatalos szervezést vállaló egyik civil szervezet, a Sepsireform Egyesület elnöke – elmondta: a szervezők nem fizetik ki a hatóság által követelt 28 ezer eurós útfoglalási díjat, hiszen az október 27-ei rendezvény a szabad véleménynyilvánítás eszköze, semmiképp sem nem művelődési vagy sportrendezvény, tehát a miniszteri rendelet erre nem vonatkozik. Gazda ugyanakkor elmondta, a rendőrség és a csendőrség Kovászna megyei vezetőivel jól együttműködnek, végigjárták a helyszíneket, tisztázták a rendezvény forgatókönyvét. “Úgy tűnik, a rendfenntartók tartanak a rendezvénytől, hiszen ilyen jellegű ekkora megmozdulás még nem volt az országban. Több mint százezer résztvevőre számítunk, abból kiindulva, hogy visszajelzéseket kaptunk egész Székelyföldről, Erdélyből és Magyarországról is” – mutatott rá a sepsiszéki SZNT-elnök. Gazda elmondta továbbá, az önkormányzatok többsége kibocsátották a közterület-foglalási engedélyeket, s tudomása szerint az érintett települések polgármesterei politikai színezettől függetlenül támogatják a rendezvényt. A tucatnyi gyülekezési pontot hárommal bővítették, hogy a hosszabb szakaszokon, például a Kézdivásárhely és Csernáton közötti kilenc kilométeren is zavartalanul kialakuljon a menetoszlop.
Amint arról beszámoltunk, a terv szerint a Brassót Bákóval összekötő 11-es országút székelyföldi szakaszán az ökuménikus istentiszteleteket követően, a déli haragszó után 11 településről és egy útkereszteződéstől indulnak el székely zászlós menetoszlopok a szomszédos települések felé, amelyek – egymással szembetalálkozván – 45 kilométeres összefüggő oszlopot alakítanak ki.
(Krónika nyomán)
Kapcsolódó hírek:
Osztrákok rabolják le a „székely aranyat”
I. Erőss Zsolt Teljesítménytúra
Mócok földjén a Gyalui havasokban
Erdély 10 csodája